Choroba wieńcowa - kilka słów o anatomii serca

MEDserwis.pl >Choroba wieńcowa - kilka słów o anatomii serca

Choroba wieńcowa - kilka słów o anatomii serca

Podstawowe informacje dotyczące anatomii serca pozwolą nam zrozumieć przyczyny choroby wieńcowej i związane z nią problemy niewydolności serca. Serce można porównać do pompy, która rozprowadza krew po całym organizmie. W ciągu jednej minuty tłoczy przez ciało około 5 litrów krwi ( 15 centymetrowy mięsień wykonuje w ciągu każdej doby naszego życia tytaniczną pracę przepompowania 10 000 litrów krwi). Serce składa się z dwóch części, z których każda ma inną funkcję.
Prawa część serca odbiera krew z żył, zbierających ją z całego ciała, pompując ją do płuc, gdzie wzbogacona w tlen staje się utlenowaną krwią. Lewa odpowiada za rozprowadzenie jej po ogranizmie.
Każda z części tego najważniejszego organu, składa się ze zbierającego krew przedsionka i komory wtłaczającej krew do tętnic. Ściany komór zbudowane są grubej warstwy kurczących się regularnie mięśni,. W spoczynku dzieje się to 60 do 70 razy na sekundę. W ten sposób krew przepływa przez tętnice docierając do różnych narządów. Przedsionki są oddzielone od komór przez zastawki: prawą trójdzielną i lewą mitralną. Rola zastawek polega na zapewnieniu jednokierunkowego przepływu krwi. Zapobiegają one cofnięciu się krwi do przedsionka. Istnieją także zastawki zlokalizowane przy ujściu komór - zastawka płucna przy prawej i aortalna przy ujściu lewej komory. Ich zadaniem jest zapobiegnięcie cofnięciu się krwi z tętnic do komór w czasie rozkurczu.

Żeby serce mogło funkcjonować poprawnie musi być zaopatrzone w natlenioną krew, ktora dociera do niego poprzez tętnice wieńcowe, będące pierwszymi odgałęzieniami początkowego odcinka aorty.

Gdy serce działa prawidłowo tętnice wieńcowe zaopatrują mięśniówkę serca w krew i w ten sposób mięsień serca i zastawki mogą działać właściwie.
Zdarza się jednak, że ten sprawnie funkcjonujący mechanizm zawodzi. Dochodzi wówczas do powikłań, które są groźne dla życia. Jedną z przyczyn problemów z sercem jest choroba wieńcowa. Pojawia się ona, gdy jedna lub więcej tętnic jest częściowo zatkana przez blaszkę miażdżycową. Zmniejszenie światła tętnicy wieńcowej to utrudnienie przepływu krwi i ograniczenie lub pozbawienie tlenu komórek mięsnia sercowego. Zużywają one swoje rezerwy i obumierają. Mamy wtedy do czynienia z zawałem mięśnia sercowego. Konsekwencje zawału zależą przede wszystkim od jego zasięgu. Im większa jest martwa strefa, tym bardziej funkcja serca jest ograniczona. To najczęstsza przyczyna niewydolności serca i zgonów pacjentów.
Na pojawienie się problemów z sercem wpływają między innymi nałogi, styl życia i niewłaściwa dieta i stres.
Medserwis.pl

Choroba wieńcowa

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl